Our staff are here to help
Get to know our school staff. We're all here to help.
The passion of our West Wallsend High School staff and our commitment to operating as a professional and unified team is one of the greatest strengths of West Wallsend High School.
We are proud of our reputation for being a caring community that engages, supports, and challenges students.
Our professional, university-educated teachers encourage students to develop a love of learning and a desire to succeed. They maintain the highest integrity and concern for your child’s wellbeing.
The principal is responsible for the educational leadership and management of our school. If you would like to speak to the principal, please contact us to make an appointment.
Our school administrative staff can answer inquiries or direct you to the appropriate staff member for help.
Our staff
Senior Executive
Krystal Bevin (Principal)
Michael Chandler (Deputy Principal - Yrs 7 & 11)
Paul Gauci (Deputy Principal - Yrs 8 & 10)
Shannon Sager (Deputy Principal - Yrs 9 & 12 & Birabahn students + Year 7 2025)
Executive/Head Teachers
Levina Abbo (Head Teacher Careers and Transition)
Corey Bubb (Head Teacher Mathematics)
Joanne Coyne (School Administration Manager)
Daniel Dawkins (Head Teacher TAS)
Lauren Holding (Head Teacher English/Drama)
Sharon Jenness (Head Teacher Wellbeing)
Mathew Jennings (Head Teacher HSIE/Languages)
Anne Jones (Business Manager)
Petula Lalor (Head Teacher CAPA/Administration)
Allison Madden (Head Teacher Support)
Shayne Mason (Head Teacher PDHPE)
Mark Milat (Head Teacher Science)
Year Advisors 2024
Jacqui Jones (Year 7)
Rae Chambers (Year 8)
Breanna Burnes (Year 9)
Olivia Power (Year 10)
Leah Jarvis (Year 11)
Kirsten Meares (Year 12)
Year 7 Advisor 2025
Taj Abrahams
Administration
Anne Jones (Business Manager)
Joanne Coyne (School Administration Manager)
Tracy Baker (School Administration Officer - TAS)
Janelle Barnsley (School Administration Officer - Purchasing)
Samantha Gray (School Administration Officer)
Samantha Harris (School Administration Officer - Attendance)
Ashleigh Lloyd (School Administration Officer)
Lyn McGovern (School Administration Officer)
Ann Nosworthy (School Administration Officer - Science)
Paul Harris (General Assistant)
Stewart Heddles (General Assistant)
Peter Venaglia (Farm Assistant)
Melanie Mackie (Community Liaison Officer)
Keith Morton (Technology Support Leader)
Canteen
Jennie Middlemas (Canteen Manager)
Ebony Gallagher (Canteen Assistant)
Kara Matthews (Canteen Assistant)
CAPA
Petula Lalor (Head Teacher)
Drew Daniels (Teacher)
Eleanor Gould (Teacher)
Michael Leggett (Teacher)
Angela Tandy (Teacher)
Careers and Transition
Levina Abbo (Head Teacher)
Averil Loades (Workplace Support)
Counsellors
Emma Hessel
Matt Russ
Chris Swain
English/Drama
Lauren Holding (Head Teacher)
Cody Baldwin (Teacher)
Rae Chambers (Teacher)
Stacey Cross (Teacher)
Amy Gordon (Teacher)
Catherine Grace (Teacher)
Jenna Hancock (Teacher/Senior Hub Coordinator)
Makenzi Milton (Teacher)
Cory MacDonald (Teacher)
Generalists
Kye Abrahams (Teacher)
Jobe Callaghan (Teacher)
Anastasia Sager (Teacher)
Beau Wilkins (Year 8 Horizon Teacher)
HSIE/Languages
Mathew Jennings (Head Teacher)
Taj Abrahams (Teacher)
Kurt Chambers (Teacher)
Evan Dorahy (Teacher)
Carolyn Gibson (Teacher)
Linden O'Brien (Language Teacher)
Brooke Smit (Teacher)
Learning and Wellbeing
Sharon Jenness (Head Teacher)
Hannah Chandler (Student Wellbeing Officer)
Paige Locker (Student Support Officer)
Debbie Shute (Aboriginal Education Officer)
Jessica George (RISE Teacher) Thu/Fri
Jacqui Jones (Learning and Support Teacher/Year 7 Horizon Teacher)
Kirsten Meares (Learning and Support Teacher)
Olivia Power (Learning and Support Teacher)
Amy Worth (Learning and Support Teacher)
Noah Abrahams (Student Learning Support Officer)
Sarah Cooper (Student Learning Support Officer)
Gabi Goninan (Student Learning Support Officer)
Peter Holman (Student Learning Support Officer)
Sienna Kozary (Student Learning Support Officer)
Samantha Reeves (Student Learning Support Officer)
Nigel Robinson (Student Learning Support Officer)
Mathematics
Corey Bubb (Head Teacher)
Allan Burns (Teacher)
Grace Hobbs-Haigh (Teacher)
Leah Jarvis (Teacher)
Tony Layton (Teacher)
Holli Phillips (Teacher)
Ngaarr Dhuwi Girls Academy
Taylah Brolly (Mentor)
Bianca Ireland (Mentor)
PDHPE
Shayne Mason (Head Teacher)
Karlie Frankham (Teacher)
Mal Graham (Teacher)
Peter McPherson (Teacher/Sport Coordinator)
David Munro (Teacher)
Victoria Parker (Teacher)
Science
Mark Milat (Head Teacher)
Glen Ballardie (Teacher)
Kritika Dawkins (Teacher)
Fiona Goodwin (Teacher)
Janine McKenzie (Teacher)
Marcus Riley (Teacher)
Amy Worth (Teacher)
Special Religious Education (SRE)
Lysander Lawrence (Special Religious Education Teacher)
Support
The following staff work across our Birabahn and Kapara classes:
Allison Madden (Head Teacher)
Breanna Burgess (Teacher)
Breanna Burnes (Teacher)
Lauren Hodges (Teacher)
Tara Katoa (Teacher)
Luke Rayner (Teacher)
Melody Thorburn (Teacher)
Rachelle Avery (Student Learning Support Officer)
Debra Beguin (Student Learning Support Officer)
Gabi Goninan (Student Learning Support Officer)
Leanne Lucas (Student Learning Support Officer)
Leah McVey (Student Learning Support Officer)
Jennifer Morton (Student Learning Support Officer)
Micheal Scholes (Student Learning Support Officer)
Katrina Schwager (Student Learning Support Officer)
TAS
Daniel Dawkins (Head Teacher)
Amy Blakemore (Teacher)
Kevin Gray (Teacher)
Michael Hartley (Teacher)
Mindy Jenkins (Teacher)
Paul Johnson (Teacher)
Petula Lalor (Teacher)
Samuel Leighton (Teacher)
Shaun Ley (Paraprofessional)
Chantelle Wood (Teacher)